Minden víznek amit a kútból, forrásból nyerünk, megvan a sajátos összetétele. A víz különleges ízét többnyire az ásványi sók összhatása határozza meg. A túlzott kalcium- és magnéziumtartalom nagyon megkeményíti a vizet.
Az ioncserélt víz ennek a két kémiai elemnek az ioncserés reakció következtében nyert lágy víz. A kemény víz jelentős gazdasági kárt okozhat a hőcserélő berendezésekben. A lerakódó vízkő a csövekben és szerelvényekben keresztmetszet szűkülést vagy akár dugulást is okozhat.
A bojlerekben, mosógépekben pedig a fűtőszálakra rakódik a vízkő, így jelentősen megcsappan a hőcserélő felület, a meleg víz előállításhoz jóval több energiára lesz szükség. A vízkő tehát a vízrendszerek ádáz ellensége, érdemes a rendszerbe jutás előtt megállítani, a vizet lágyítani. Az ioncserélt víz ennek a vízlágyítási folyamatnak az eredménye. Az ily módon nyert víz biztonságos. Amennyiben a víz más részecske szennyeződést is tartalmaz, az ioncserélt víz még egy víztisztításon is át kell essen. Az ionizálás csak kimondottan a kalcium és magnézium tartalmát csökkenti a víznek.