A belgyógyászati szakorvosi vizsgálat fontos része a kórtörténet megismerése. A hasmenés oka leggyakrabban valamilyen fertőzés. Ilyen fertőzés lehet például a calicivírus vagy a szalmonella fertőzés, de szintén gyakori a Rota vírus-fertőzés is.
A hosszan tartó a hasmenés okai mögött azonban meghúzódhat tejcukor- vagy fruktózérzékenység, ételallergia (például tej-, tojás- vagy szójaallergia, lisztérzékenység), de szóba kerülhet valamilyen bél- és gyomorrendszert érintő daganatos betegség is.
A kezelés megkezdése előtt először is az okokat kell felderíteni. A kezelés fontos része a diéta, ami természetesen nem jelenti azt, hogy a betegnek csak sós vízben főtt krumplit szabad enni. A helyes diéta lényege a megfelelő só- és folyadékpótlás. Ha a hasmenéshez hányás is társul, akkor javasolt lehet a kórházi kezelés, mert a kiszáradás megelőzésére infúziót kell kapnia a betegnek.
Tejcukor allergia esetén a laktáz tabletta lehet a megoldás, de az elsődleges kezelési mód ilyenkor is a megfelelő diéta. Ugyanez – bármint a diéta – igaz minden olyan táplálékallergiára, amely hasmenéssel jár. A szakorvosi kivizsgálás, az okok feltárása minden esetben szükséges. A pontos diagnózis felállítása az első lépés a gyógyulás felé.