A lakossági és ipari körülmények között használt modern és korszerű vízgazdálkodási rendszerek minden esetben több elemből állnak. Az egyik a szivattyú, amelynek a biztonságos működését és az ahhoz tartozó motor védelmét segíti a szivattyú vezérlő berendezés.
Kevésbé hozzáértőként azt is gondolhatnánk, hogy ez a készülék csak a szivattyú ki- és bekapcsolását irányítja, azonban ennél sokkal összetettebb feladatok elvégzésére is képes. A szivattyú vezérlő meghatározott kereteken belül működteti a rendszert, amelynek kapcsán érzékel különféle paramétereket, és szükség esetén leállíthatja vagy éppen elindíthatja a berendezést.
Az áramláskapcsoló a csővezetéken keresztül folyó folyadék áramlási sebességéhez igazítja a rendszer működését, a nyomáskapcsoló pedig az előre beállított nyomásértékeken belül üzemelteti a berendezést. A beépített indító kondenzátor és hővédelem a megfelelően hatékony és biztonságos működést teszi lehetővé, illetve gondoskodik a szivattyú élettartamának meghosszabbításáról.
Öntözéshez tökéletes megoldás a kútszivattyú
Az ásott gyűrűs kutak ásásakor többnyire még nem léteztek komolyabb berendezések, gépek, nagy teljesítményű szivattyúk, sőt, sok helyen elektromos áram sem volt. Manapság azonban egyre népszerűbb a kútból való öntözés és azzal együtt a víz kinyerésére szolgáló kútszivattyú használata.
Ez a megoldás jóval olcsóbb, mintha vezetékes vizet használnánk, azonban nem mindegy, hogy milyen típust választunk. Figyelembe kell venni többek között a kút fajtáját és az üzemi vízszintet. A kútszivattyú kiválasztásánál fontos szempont lehet, hogy mekkora vízigénnyel számolunk, ugyanis az emelési magasság és a vízszállítási képesség ennek függvényében kerül kiválasztásra.
Ásott kút esetében mindenképp érdemes az úszókapcsolós kútszivattyú választása, amely megvédi a szerkezetet a szárazon futástól. A védelmi rendszerrel ellátott szivattyú előnye, hogy lekapcsolja a rendszert az esetleg a járókerekekbe került szennyeződés okozta szorulás esetén, mielőtt a motor leégne.