Manapság már minden szempontból megéri búcsút inteni a régi locsolórendszereknek, esélyt adva a modernebb, automatikusan működő fajtáknak. A hozzáértők biztosan ismerik az automata öntözőrendszerek számos pozitívumát. Az egyik nagy előny, hogy a berendezés megtáplálása többféle módon is történhet, attól függően, hogy épp mi áll a rendelkezésre. Nem meglepő módon, Magyarországon a legtöbben a hálózati vízforrás mellett döntenek. Ennek igazán egyszerű az oka: más forrásra nem igazán lehet számítani, illetve így biztos, hogy a kert mindig hozzájut a szükséges vízmennyiséghez.
A telepített automata öntözőrendszerek több, mint 80%-a üzemel így. Egyre inkább elterjedt az a szokás vagy épp megoldás, hogy almérőt szereltetnek fel, aminek hála a csatornadíjat öntözésre felhasznált víznél nem kell befizetni. Jó választás lehet ez, hiszen nem egy kis összegről van szó, ugyanis általában ez több, mint a teljes kiadás fele. Az automata öntözőrendszerek remekül működnek kutakról is. Abban az esetben, ha ez megbízhatónak számít, megéri ezt választani. Nyilván ekkor alapfeltétel az állandó, jó vízhozam és a tiszta víz. Egyetlen hátrány az, hogy a víz nagyon hideg.
Ciszterna, mint az öntözőrendszer vízforrása
Sok helyen ciszternát használnak. Az öntözőrendszer tekintetében ennek is sok előnye van. Ugye az esővízgyűjtés jó oldala, hogy az állott és melegedett esővíz nagyon lágy és nagyon gazdag oldott ásványokban, ami igen jótékony hatással van a növényzetre. Annak érdekében, hogy a öntözőrendszer hibátlanul tudjon működni a ciszternáról, szükség van egy profi szivattyús masinára.
Sokan döntenek még a vegyes üzemelésű vízforrás mellett. Ahogy a név is mutatja, ekkor két vízforrást is felhasznál az ember a megtáplálásra. Sok helyen például, ha elfogy a víz az esővízgyűjtőből, akkor egy úszókapcsoló jelet ad a kútban lévő szivattyúnak és feltölti az esővízgyűjtőt mindaddig, amíg az úszókapcsoló le nem kapcsolja. Talán ez az egyik leghatékonyabb és leggazdaságosabb módja annak, hogy az öntözőrendszer mindig kiválóan tudjon funkcionálni.