Az idősebb személyeket egyre inkább foglalkoztatja, hogy mennyi is lesz majd az állami nyugdíj. Manapság ennek a kiszámításában segíthet egy speciális, online kalkulátor. Az adatok beütése után már látható, hogy igen, ennyi lesz az állami nyugdíj, természetesen számokban. Mielőtt bárki a kalkulátort ki akarja próbálni, érdemes ezt a témát egy kicsit kielemezni.
Igen gyakori tévhit, hogy az utolsó 5 munkával töltött év alapján állapítják meg a nyugdíj havi összegét. Az igazság az, hogy valójában ez egy jóval komplexebb kalkuláció, tehát ez az állítás nem épp így van. A helyzet megismerése érdekében, tanácsos néhány tényezővel tisztában lenni. Ez első ilyen a valorizációs szorzó. Hogy a számítások után bárki is ki tudja jelenteni egy adott össze megkapása után, hogy valóban ennyi lesz az állami nyugdíj, ezt a valorizációs szorzót nem szabad kihagynia.
A legfontosabb, amit észben kell tartani, hogy a nyugdíj kiszámításánál, az 1988. január 1. után megszerzett jövedelmeket veszik alapul és nem pedig az utolsó 5 munkaévet. Nyilván itt észben kell tartani, hogy a pénzromlás miatt nem lenne igazságos, ha a 20 évvel ezelőtti fizetéseket ugyanúgy beszámítanák, mint a jelenlegieket, hiszen azok jóval alacsonyabbak voltak. Hogy igazságosabb legyen a nyugdíj megállapítása, a régebbi fizetéseket arányosítják, vagyis felszorozzák egy megadott számmal.
A valorizációs szorzókat minden évben közzéteszik. Ezek határozzák meg az arányosítás mértékét. A másik fontos tényező a szolgálati idő. Hogy ennyi lesz az állami nyugdíj vagy nem, az sokban függ ettől. Csak az lehet nyugdíjra jogosult, aki legalább 20 évet ledolgozott. 20 év munkaviszonynál az átlagkereset mindössze kicsivel több, mint 50% kapható meg. 5-36 év szolgálati időnél évente 1-1 %, 37-40 év között évente 1,5 %, 40 év feletti munkaviszonynál pedig évi 2-2 % növekszik az a rész. Aki nem akar papíron számolni, nyugodtan használja a kalkulátort. Ezzel hamar kiderül, hogy igen, valóban ennyi lesz az állami nyugdíj, ami a kalkulátorban szerepel eredményként.